Program 2010

T F L S M T
11 12 13 14 15 16
Programoversikt
Alle visninger

Visninger

DatoTidStedKjøp
11.03 19:00 Nova8 Kjøp billett
13.03 15:00 Nova9 JIP
14.03 21:00 Nova11 Kjøp billett

Publikums vurdering

4.0 1 stemme
4.0


Logg inn og lag ditt eget festivalprogram.

You need to upgrade your Flash Player to view this content. Download here...

Rwanda, april 1994. Jacqueline er hushjelp hos en belgisk familie når folkemordet starter. De hvite evakueres selvsagt, men Jacqueline må gjemme seg på loftet. Når hun er sikker på at det er trygt går hun ned og hjem til landsbyen sin. De grusomheter hun opplever, den sorg og smerte hun må bære er nesten umulig å skildre. Når hun som eneste overlevende kjeppjages ut i jungelen er det ingen ting tilbake. Hun må kjempe for livet og verdigheten, hun jaktes som et dyr. Kan man leve videre når det man bærer på er så tungt, hva er vitsen?

Hun redder et annet offer fra å dø, en mann. De holder sammen, men det er tomt, hun har ikke ord, bare tårer. Jacqueline går inn i en slags transe, som en halvvåken zombie. På tross av dette dystre bakteppet er dette en poetisk og øm skildring – troverdig og sterk.

Ola Lund Renolen


Logg inn og lag ditt eget festivalprogram

27 medlemmer skal se denne filmen.


KOMMENTARER

Logg inn for å kommentere eller registrer deg



Day God Walked Away, The

Le Jour où dieu est Parti en Voyage

Se trailer (ekstern side)

LAND Belgia, Frankrike
ÅR 2009
SPILLETID 100 min

REGISSØR Philippe Van Leeuw
MANUS Philippe Van Leeuw
FOTOGRAF Marc Koninckx

SKUESPILLERE
Ruth Keza Niere, Afazali Dewaele

SPRÅK Fransk tale, engelsk tekst
PRODUSENT Patrick Quinet, Toussaint Tiendrebeogo
PRODUKSJONSSELSKAP Les Films du Mogho, Artemis Productions


Lenker

IMDB
Offisielt nettsted

Philippe Van Leeuw

Philippe van Leeuw ble født i Brüssel, og har studert både der og i Los Angeles. Han har tidligere  vært filmfotograf på en rekke spillefilmer, og The Day God Walked Away er den første filmen han har regissert og skrevet manus til.