Norgespremiere for Kosmorama-vinner

Nå er det klart for Norgespremiere på storfilmen om den norske motstandshelten fra krigen - Max Manus.

Filmen har fått viktig fødselshjelp i Trondheim: Under Kosmorama Trondheim internasjonale filmfestival i 2006, vant Thomas Nordseth-Tiller (28) pitcheprisen - prisen for beste filmidé - på 100 000 kroner. I juryen satt blant andre årets 70-årsjubilant Liv Ullmann og forfatteren Erlend Loe.

Begge ga ros og skryt til den unge mannen fra Lørenskog som har filmutdannelse fra Australia og USA.
28-åringen som dro til Trondheim med noen linjer på et A4-ark, har fulgt prosjektet helt til mål og vært med på å lage filmen. Før Nordseth-Tiller presenterte ideen sin under Kosmorama, var det å lage en spillefilm bare en drøm. To år etter er drømmen hans blitt en spillefilm i stort format - en av Norges største filmproduksjoner gjennom tidene - med kjente skuespillere som Aksel Hennie og Nicolai Cleve Broch.

Regien er ved Espen Sandberg og Joachim Rønning. Produsent er veteranen John M. Jacobsen - mannen bak kjente filmer som Veiviseren, Hard Asfalt og Bare skyer beveger stjernene.

- Det er svært gledelig å se et slikt resultat av pitchekonkurransen vår, sier Kosmorama-direktør Ola Lund Renolen.

Og snart er det nye muligheter: Kosmorama Trondheim internasjonale filmfestival inviterer også i 2009 til pitchekonkurranse.
De beste bidragene blir vurdert av en fagjury. Vinneren mottar 100 000 kroner i utviklingsstøtte.

Under Kosmorama 2009 består juryen av Erlend Loe, Karin Julsrud og Harry Guttormsen.

Av Morten Stokkan
Foto: Erik Aavatsmark / Filmkameratene
Siste fra kosmorama
Musikk (festival) + film (festival) = sant (Plerret)

Flere og flere musikkfestivaler har et sideprogram med film. Trondheims egen musikkfestival Pstereo samarbeider bla med Kosmorama om... Les mer

Kosmorama 2010

Kosmorama 2010 arrangeres fra 11-16 mars 2010.
Kosmoramastaben er allerde igang med å se film og sette sammen filmprogrammet ... Les mer

Trist budskap for norsk filmbransje

Det er med sorg vi har mottatt budskapet om at manusforfatter Thomas Nordseth-Tiller er gått bort.
Våre tanker og medfølelse ... Les mer