Det kuleste med å være diktator på livsstid er selvsagt den omfattende konstruksjonen av en alternativ virkelighet der selv dine villeste innfall virker fornuftige. Få despoter har vist seg bedre på dette området enn Nord-Koreas radarpar Kim Il-sung/Kim Jong-il, som i sin tid evnet å overtale den sultrammede befolkingen til å spise sine egne barn – et klart høydepunkt innen Pappa Kims ‘Juche’-ideologi, som framholder standhaftig, selvstendig oppfinnsomhet som nøkkelen til det konfusiansk-stalinistiske nirvana.

Kim den Yngre er en kjent cineast, og tok tidlig grep for å anvende Juche-ideen innen filmteori og filmpraksis. Her har den amerikanske rakkerfanten Jim Finn tatt ham på ordet, og konstruert en finurlig fortelling bygget på opptak fra Nord-Koreas spektakulære propaganda-forestillinger – Leni Riefensthal, gå hjem og vogg! – og en story som nesten er basert på faktiske hendelser. Nøkkelordet her er selvsagt ‘nesten’, all den tid grensen mellom fakta og fiksjon er det første offeret i enhver revolusjon.

Sindre Kartvedt

REGISSØRENS BIOGRAFI
Jim Finn

Jim Finn (f. 1968 i St. Louis) er en anerkjent filmskaper som bruker humor og historisk iscenesettelse for å forske i ideologi, kapitalisme og revolusjonerende kunstpraksis. Hans filmer er vist på internationale filmfestivaler som Rotterdam, Sundance og Edinburgh, så vel som på museer og cinematek rundt om i verden.

The Juche Idea

VISNINGER

06. mars 23:00 Nova 10 Kjøp billett
07. mars 22:00 Nova 10 Kjøp billett
08. mars 23:00 Nova 10 Kjøp billett

ORIGINALTITTEL
The Juche Idea
ENGELSK TITTEL
The Juche Idea

SERIE: Friksjon
LAND: USA
SPRÅK: Koreansk og engelsk
UNDERTEKST: Engelsk
PROD. ÅR: 2008
SPILLETID: 62 minutter
REGI: Jim Finn
MANUS: Jim Finn
PRODUSENT: Jim Finn
FOTO: Jim Finn, Lee Jung Yoon
PRODUKSJON: Finecut, Silk Road

MEDVIRKENDE: Jung Yoon Lee, Sung Kim, Daniela Kostova, Oleg Mavromatti
FILMOGRAFI
2008
The Juche Idea

2007
The Shining Trench of Chairman Gonzalo

2006
Interkosmos